Staň se i ty žlutou koulí !!!

Odešel zakladatel klubu

Dnes ráno 29. července 2014, mě zaskočila velice smutná zpráva. V půl páté ráno opustil naše řady, po dlouhé a těžké nemoci další ze zakladatelů klubu. Do modelářského nebe si odnesl své nářadí a rozdělané modely a své umění pan Václav Neuman z Tupadel. S Vaškovým odchodem klub ztratil kus svého cenného pokladu, kus rodinného stříbra.
Odpočívej pokoji.
Milan Pospíšil
vašek.jpg

Milan Pospíšil: Končím !

..... ano končím. Spolu s Vaškem jsme pokládali základní kameny klubu. Skládali jsme společně více jak patnáct let kostičku po kostičce a stavěli komínek úspěchů. Občas nám nějaká ta kostička spadla, ale v zápětí se všechno napravilo a stavba šla pomalu nahoru. Jezdili jsme společně na soutěže po celé republice, byli jsme v zahraničí. Členové přicházeli a členové odcházeli. Takový je život. Jako klub jsme měli úspěchy v Telfordu i Mošoni. Do Čáslavi přijíždělo stále více modelářů a náš Modelsalon se stal v republice snad nejpopulárnější soutěží. Je čas. Je čas odejít. Je čas skončit. Klubovou agendu mají v rukou mladí, mají mnohaleté zkušenosti a spoustu elánu. Přeji všem členům, aby klub udrželi minimálně na stejné úrovni v jaké jej přebrali. Ať se Vám kluci žlutí daří. Vaše úspěchy mě potěší.
Milan Pospíšil

P.S.
Od 1.září 2014 již vystupuji stále jako "žlutá koule", avšak pod hlavičkou BMC Brno.

Zhodnocení činnosti

Klubu plastikových modelářů při DDM v Čáslavi

za školní rok 2008 - 2009


Po celý školní rok pracovalo v KPM osm členů. Téměř všichni, především Václav Neuman (vedoucí kroužku malých modelářů) a Milan Pospíšil se společně zúčastňovali modelářské činnosti dětí. V klubu dospělých bylo pracováno podle předem stanového plánu práce, který byl aktualizován dle potřeby a následných akcí.

Cílem činnosti v uplynulém školním roce bylo navázat na tradice klubu a rozšířit účast členů na republikových soutěžích.

Cíl byl beze zbytku splněn. Modeláři dosáhli mimořádných úspěchů, které svědčí o skutečnosti, že pravidelná, vzájemná výměna zkušeností a rad je dobrá a není to jen plané scházení se. Ještě o prázdninách soutěží Milan a Vašek v belgickém Monsu o postup na mistrovství Belgie. Oba,  druhými místy, postup získávají. Na samotném konci srpna je opět v Monsu vidět modely žlutých. Milan Pospíšil vyhrává k modelem Kiowa Warrior absolutní první místo a titul Mistr Belgického královského klubu. Václav i Milan přidávají ještě druhá a třetí místo v letadlech. Zahraniční výlet na jedničku.

První modelářskou akcí uplynulého školního roku byla účast na dlouho očekávané soutěži v Plzni. Z našich bodoval ve dvou kategoriích jen Lukáš Svoboda, 1.místo v kategorii modelů letadel 1/144, třetí místo za tématickou sbírku modelů a Cenu bitvy nad Krušnohořím ( Lancaster 1/72 )

Na dveře už klepe domácí mistrovství republiky a tak rychle zbrojíme. Jedeme Václav, Lukáš, Ruda, Honzík a Milan. Dva dny v podzemních garážích Galerie Butovice stojí za to. Milan obsazuje druhé místo v kategorii vrtulníků a získává titul vicemistra ČR. Lukáš Svoboda připojuje medaili bronzovou a aby sbírka byla kompletní klub Old Eagles Čáslav vybojuje zlatou, mistrovskou medaili za svoji prezentaci.

Jako náhradník je na světové klání v anglickém Telfordu vybrán svazem Lukáš Svoboda a posléze odtud přiváží bronzovou medaili.

Kolotoč soutěží se pomalu stěhuje po republice a tak vyrážíme na sever východních Čech do Náchoda, na tradiční Kaden Cup. Na této nesmírně silné soutěži poprvé výrazně prorážíme. Milan získává s vrtulníkem Kiowa medaili zlatou a zároveň cenu Mekong Trophy. Václav Neuman je třetí ve čtvrtových letadlech.

V říjnu jedeme na spolu se členy Náchodského klubu na výlet do Rakouska. Ve Vídni navštěvujeme v rámci akce Natinafeiertag císařské sídlo a muzeum Hoffburg a velikou výstavu vojenské techniky na dvoře parlamentu.

Nymburskou soutěž absolvujeme ve velkém složení, jede i Zdeněk Lauterbach, Ruda Bezvoda a Honzík Fidler. Zde však bodují pouze Lukáš s Milanem v kategorii vrtulníků.

Dlouhý čas zimy byl vyplněn schůzkami nad modely, plánky a výměnou zkušeností. Pro děti z kroužku byla uspořádána soutěž „Vánoční pohár“ ohodnocená cenami věnovanými členy KPM. Milan je po operaci a ač dlouhodobě marodný, jak jen může zúčastňuje se modelářského dění.

Prosincovou akcí na závěr roku byl Pražský Magistr. Na soutěž do Letňan odjíždí squadra Václav, Lukáš a Míra Staněk. Zde bodoval, ač tam nebyl, pouze Milan, který obhájil loňské prvenství ve vrtulnících.

První soutěží nového roku by Hradecký lev kam vyrazili pánové Mládek, Neuman a Svoboda. A výsledky: Lukáš – 3x první, 3x druhý a jen jednou třetí místo. Milan 1x první a jedenkrát třetí a Václav 1x první.

NecroModelmania 2009 – naposledy pořádaná velice hezká, modeláři vždy očekávaná a kvalitně zajištěná soutěž s mezinárodní účastí. Všechno ve smutečním a poslední cenu tu sebral Lukáš třetím místem za letatdla 1/72 a šestým za bábovku.

Praha Prosek: zde nás reprezentoval jen koupený Tomáš Hobzík z Mělníka.

S jarním sluníčkem přišla i nová soutěž. Pod Valdickou bránou. V Jičíně se konala první bodovací soutěž vrtulníků. A to bylo, abychom tam nejeli. Váslav Neuman vyhrál první místo v kategorii vrtulníků 1/32 a druhý skončil v kategorii 1/48. Milan Pospíšil byl první v kategorii 1/48 a druhý v modelech 1/72.

Tradiční soutěž 13. Model salon konaný v našem Domu dětí a mládeže v Čáslavi. Jako tradičně se zde členové KPM starali společně s pracovníky DDM o zajištění a průběh celé soutěže. Pravidlo, že domácí nebudou soutěžit jsme u veřejné soutěže dodrželi beze zbytku.

Memoriál generála Morávka je pořádán v Kolíně. Ač jde soutěž ne nijak náročnou a obsazovanou Každoročně se účastníme ze solidarity k zakladateli našeho klubu panu Lavickému. Dvě třetí místa (Lukáš a Milan).

Ve Zdicích u Berouna je pořádáno další kolo CMK ligy a Zdická padesátka. Soutěžit přijeli Lukáš, Milan a Vašek. Všichni uspěli a do jejich sbírek přibyly nové trofeje: VN ( Cena Saburo Sakaie za japonská letadla cena modely války v Tichomoří ), MP ( první místo s vrtulníkem ) a Lukáš skončil v lize třetí. Celkově však vede ligovou tabulku v kategorii modelů 1/72.

Na soutěž do Nové Paky: Novopacký šutrák pojatý ve velkém stylu jsme vyjeli již v pátek abychom se poveselili s kamarády z celé republiky. To se nám opravdu povedlo. Povedlo se však i vyhrát v řadě kategorií a odvézt si do svých vitrínek cenný polodrahokam: Václav, Milan a Lukáš.

Protože Václav miluje bodovací soutěže a rád staví modely na body, vyrazil jsem s ním na soutěž do Jihlavy. Nelitovali jsme ani jeden. Milan: 1. místo v kategorii IB letadla 1/48, první v kategorii IB vrtulníky, absolutní vítěz a zisk Velké ceny Jihlavy, vítěz trophy Antikačenka cup a Jihlavský ježek. Václav obsadil místo druhé v kategorii letadel a získal Jihlavskou jehlu.

Uplynuly dva roky a opět je tu Open Day, den otevřených dvěří na čáslavské základně. Zde již nevystavujeme a jen okouníme, fotíme a sbíráme podklady.

Naše cesta vede až na samotný západní konec republiky, jedeme do Chodova u Karlových Varů na dva dny. Chodovská chmelnice je zdejší tradiční soutěží a nás zde již znají. Bydlíme ve dvoupokojovém bytě městského úřadu a jsme v péči městské policie.

Po dvou dnech získáva Václav třetí místo v kategorii letadel 1/32, Milan je zde druhý a opět Václav poprvé startující s civilní technikou, boduje bronzově.

A opět na sever, do Broumova. Na zdejší soutěž dodovanou Olivětínským pivovarem a distibutorem lepidel UHU jezdíme opravdu moc rádi. Letos vyrazili Lukáš Kratochvíl, Václav Neuman a Milan Pospíšil. Václav byl druhý v kategorii velkých letadel a druhý v Japoncích. Cenu, repliku samurajského meče mu předala rodilá japonka. Milan byl v kategorii 1/32 třetí.

Brno a poslední soutěž Lukáše Svobody, který složil funkci předsedy klubu do rukou Milana Pospíšila a přestal v klubu fungovat i jako reprezentant. Později se ukázalo, že se zbavil všech svých postavených i nepostavených modelů. Za tím vším je blížící se svatba a vize úplně jiného životního stylu.

V Brně, kam jela v polovině června na poslední soutěž plná dvě auta reprezentantů však bodovali pouze Václav s Milanem a klub udělil putovní cenu za nejlepší model proudového letadla v československých barvách. Tím je snad výčet aktivit modelářského klubu za uplynulý školní rok vyčerpán. Pokud jsem něco vynechal, omlouvám se.


Milan Pospíšil

Klub plastikových modelářů Old Eagles- Helicopter Club – squadron 428 Yellow XXL

Dům dětí a mládeže Čáslav

Hodnocení klubové činnosti za školní rok 2007/ 2008

Zase skončil jeden rok a úspěšně,

ale začalo to jindy a jinde.

Školní rok jsme zahájili přesně ( na rozdíl od mateřekého DDM ) 1. září účastní na soutěži v Nymburce. Ta se konala mimořádně v tuto dobu o nymburském posvícení a naše účast ve složení tradiční reprezentace + Zd. Lauterbach.

Na pravidelných schůzkách v klubovně byly pak na přetřesu informace, co kdo a jak dělá, co je lepší a co stojí za prdlačku. Studovali a zkoušeli jsmne nové modelářské finty a postupy. Někomu to jde, jiní se naopak drží zajetých postupů.

V Mladé Boleslavi sice už není stará parta, ale soutěž je tam hezká, Zářijové Mistrovství republiky nás pozvalo do Prahy, kde jsme po oba dny Milan s Vaškem pracovali v komisi rozhodčích. Lukáš byl tou dobou na  dovolené a Míra ve službě. Přesto však Lukáš bodoval a získal tak postup na Mistrovství světa v Telfordu, kterého se s modelem Tomcata zúčastnil a vybojoval stříbrnou medaili. Václav s Dauntlessem obsadil v kategorii 1/32 místo hned za stupni vítězů.

V Anglii měl svůj model i Milan Pospíšil a získal mu „bramborovou medaili „ čtvrté místo a tzv. Commended.

Poslední dny září a první říjnové jsme zasvětili přípravě 5. kola CMK ligy, jenž zavítalo do Čáslavi a my byli jeho pořadatelem. Zde nesoutěžíme a naopak připravujeme program ostatním.

Polovina října, počasí skvělé tak proč nevyrazit na sever východních Čech, jedeme do Náchoda a jen Lukáš s Milanem. Vaškovy modely máme s sebou. Kupodivu na této soutěži mohutně bodujeme díky Lukášovu rozestavění modelů do kategorií. Jako třešnička na dort byl Svobodův výlet do Polska a Milanův výšlap na pevnost Březinka. Na čtyřkilometrovou střechu se hodně blbě leze.

Konec září a s ním Pražský magistr, komorní soutěž pro extratřídu. Bodujeme i zde Vašek, Milan a Lukáš. Hezká soutěž a hodnotné ceny. Tím pro nás skončila reprezentační povinnost tohoto pololetí. Měsíce listopad – leden byly věnovány stavbě modelů, studiu dokumentace a učení se novým postupům. Témeř všichni  reprezentanti se scházejí i na kroužku mladých modelářů, kde radami a hlavně praktickou činností pomáhají dětem.

Koncem ledna jsme už opět ve svém živlu, začala druhá polovina sezóny. Na Hradeckém lvu ( Hradec Králové) měříme své zkušenosti opět se známými tvářemi a s neznámými modely. Máme radost – uspěly jsme: Lukáš ( 2. místo 1/72 letadla, 1. místo 1/144 letadla, Milan 2. místo vrtulníky 1/48 ). To bylo po zimě radosti a už jsme se těšili do auly University v Pardubicích v polovině února. Krátké přestávky mezi soutěžemi jsme využili k dokončení rozdělaných modelů, k opravám a vylepšení stávajících. Následně jsme tak vybojovali:

Lukáš Svoboda -  1. místo 1/144 letadla,  2. místo letadla 1/48 a Milan Pospíšil -

2. místo vrtulníky 1/48,  2. místo vrtulníky 1/72.

Přestože v březnu soutěže probíhali, v klubu jsme věnovali pozornost účasti na nadcházejím Mistrovství Evropy v Mosonmagyárosvaru v Maďarsku. Proto bylo třeba připravit modely na opravdu dokonalou úroveň. Doplnit znalosti a pilovat techniku patinování, stítování, postshaidingu, washe aj.

Tři dny v Maďarsku, dva dny soutěže. Výsledek: 3 x čtvrté místo v kategorii 2 Milan, 1 Lukáš a 1 páté místo Lukáš. Domů odjíždíme s pocitem dopbře odvedené práce. Je jen na škodu, že model Dauntlessa od Václava Neumana, který splňuje nejnáročnější modelářská kriteria, nedostal uznání mezinárodní komise rozhodčích.

Místní soutěž Modelsalon, pořádaná letošního roku již jako v pořadí dvanácté proběhla zahalena do černého flóru. V polovině března náhle zemřel zakládající člen klubu pan Václav Huml s nímž se přišla na Kutnohorský hřbitov rozloučit i široká modelářská veřejnost. 12. Modelsalon, který proběhl zároveň i jako 5. kolo CMK ligy byl po odsouhlasení členy klubu a manželkou zesnulého i nadále pojmenován jako Modelsalon – Memoriál Václava Humla. Díky podpoře soukromých sponzorů a města Čáslav jsme mohli pro zúčastrněné děti a juniory zakoupit hodnotné ceny a medaile. V hodnocení soutěže zaznělo poděkování vedení Domu dětí a mládeže nejen za umožnění soutěž pořádat, ale i za výraznou podporu a pomoc klubu a kroužku mladých modelářů.

Aby toho v dubnu nebylo málo, doháníme body na regionální soutěži v Červeném Kostelci odkud cenné trofeje přiváží Václav Neuman a Lukáš Svoboda. Měsíc květen začíná tradičně svátečními dny a hned z kraje pořádají Kolínští svou soutěž v místní Zámecké. Z naši reprezentace se účastní Milan Pospíšil, Lukáš Svoboda a Vašek Neuman. Všichni jmenovaní se ve svých kategoriích dostali na stupně vítězů a z rukou starosty města Kolína tak mohli převzít čestná uznání a trofeje.

Takový krásný měsíc jkako je květen nás nenechává doma. K účasti na nejmasovější anejpohodovější soutěži nás jako lońského absolutního vítěze pozvali modeláři z Nové Paky. Nikdy neváháme a jedeme. Jsme jako VIP hosté se všemi požitky a za rok se bude situace opakovat.

Protože v okolí jsme už okoukaní, vyjíždíme na samotný konec republiky, do Chodova u Karlových Varů, kam na na soutěž Chodovská chmelnice pozval předseda republikového modelářského svazui JUDr. Jan Mikač. Den dovolené to jistí a tak vyrážíme časně ráno už v pátek, abychom měli něco i z výletu samotného. Prohlídka Chodova ( obydlen převážně Cikány ) návštěva Karlových Varů a prohlídka města, ochutnávka minerálních vod a místního piva. Výměna zkušeností na minikonferenci s místními kluby. Samotná soutěž a prezentace Old Eagles Clubu. Soutěž s účastí modelářů severozápadní konference doplněná čtyřmi kluky ze středu Čech a  šesticí modelářů z  bývalého“hodného“ Německa byla pro naše barvy úspěšná.

Vašek s Lukášem bodovali ve svých kategoriích na druhém a třetím místě. Jan Fidler z našich dětí obsadil místo první a Milan Pospíšil získal Trophy KPM Chodv. Rovněž jsme byli vyhodnoceni v klubové prezentaci.

Chvilka k opravám modelů po náročném cestování, vybalování, překládání a opětovné balení. To modelům nikdy nepřidá. A jedeme do Brna. Čeká nás nějvětší evropská soutěž  začínajícího léta 2008 – ModellBrno. Ve složení Míra Staněk, Lukáš Svoboda, Vašek Neuman, Milan Pospíšil a poprvé osobně i Jan Fidler ( ml.žák ) jedeme na Moravu. Protože letos nemáme zajištěno ubytování cestujeme od šesté hodiny ranní. Soutěž s  velkou mezinárodní účastní na úrovni maďarského ME je nesmírně kvalitně obsazena. V závěrečném účtování se můžeme radovat.

Jan Fidler – mladší žák – první účast na opravdu velké soutěži a hned 2x třetí místo

Milan Pospíšil – 1/48 Gripen – 1.místo v SIG českého a československého letectva v konkurenci více jak 110 modelů.

Lukáš Svoboda – 3.místo diorama s letadly1/72, 3.místo vrtulníky 1/48

Tak skončil náš modelářský školní rok. Můžeme se radovat především z mladých, Jana Fidlera a Lukáše Svobody, kteří postupně úspěšně nahradí stárnoucí, ale stále neodepsanou generaci modelářů Milana s Vaškem.

Klub plastikových modelářů Old Eagles- Helicopter Club – squadron 428 Yellow XXL

Dům dětí a mládeže Čáslav

Hodnocení klubové činnosti za školní rok 2005/ 2006

 

Klubová činnost začala se začátkem školního roku. co kdo přes prázdniny postavil. Členská základna zůstala na stejné úrovni klubovém rokování sestaven, jsme pracovali Hlavním cílem pro tento školní rok bylo zajištění a organizace  10. Modelsalonu a . kola CMK Ligy. 

První modelářskou soutěží  byla tradičně Mladá Boleslav, která  přinesla  první úspěchy. Odjížděli jsme spokojeni. Lukáš Svoboda a Zdeněk Lautrerbach bodovali v diorámatech.

E – day Mistrovství ČR -  vrchol modelářské sezóny povinnost navštívit Milan, Vašek, Lukáš Svoboda a Zdeněk Lauterbach.  Václav obsadil s vrtulníkem MI4 – místo první.  Václav se stal historicky prvním účastníkem Mistrovství světa v anglickém Telfordu. Spolu jeli ještě Zdeněk Lauterbach a model Milana Pospíšila. Z Anglie tak modeláři přivezly 2 bronzové medaile.

Nymburská soutěž v závěru roku –Milan Pospíšil odjížděl s bronzovou medailí za vrtulník Sea Stallion (1/72. Cenu ČSA vybojoval Lukáš Svoboda.

Poprvé se v Čáslavi uskutečnilo 5.kolo extraligové soutěže CMK LIGA akce měla velice pěkný průběh a na základě toho jsme byli zařazení i do dalšího ročníku jako Setkání Mistrů.

Velká soutěž v Náchodě. Kaden Cup slušně obsazený modely všech kategorií našim barvám konečně popřál. Bodovali Lukáš Svoboda ,  Vašek Neuman a v čistě zářícím žlutém dresu i Tomáš Hobzík (který u nás hostuje).

Zimní přestávku jsme vyplnili jak jinak než modelářkou prací, aby se bylo na jaře na co dívat.

První jarní výlet směřoval tradičně do Prahy.

Modelmánie – tradiční obrovské celorepublikové zahájení modelářské sezóny opět veřejnosti připomnělo, kdo to jsou zi žlutí orli.  Bodovali : Vašek Neuman , Milan Pospíšil i oba Lukášové ( Kratochvíl a Svoboda ) a Zdeněk Lauterbach.

Průběžně připravujeme 10.Modelsalon.

Další navštívená akce a zase v Praze, tentokrát na Proseku. Jeli jsme  si zasoutěžit s  Pražáky. Nechci nás přechválit, ale spíš chci všem poděkovat za dobrou reprezentaci.

Ceny si odvezli Pospíšil, V. Neuman, Svoboda a Kratochvíl a také Tomáš Hobzík náš nejvzdálenější člen.

Stěžejní akcí jara se stal Hradec Králové. Zde proběhla poslední jednání mezi Old Eagles a Helicopter Clubem o jejich sloučení, které bylo stanoveno na den pořádání Modelsalonu. Takže jsme neoficiálně bojovali společně. Šestice zástupců ve žlutém si odvezla 12 cen , kterou devítka v černém (Helicopter club) rozšířila o dalších neskutečných 27 trofejí !

Domácí soutěž jsme připravovali velmi pečlivě, vždyť se jednalo o jubilejní ročník. Nakolik se zdařila musí posoudit jiní, z jejich ohlasů však jsme usoudili, že opět neodjížděli zklamáni.

Součástí akce bylo i podepsání smlouvy o sloučení klubů. Od této chvíle Na našich tričkách přibylo logo Helicopter Clubu.

Následuje další pohodovka - Novopacký šutrák.

Do Nové Paky jedeme všichni v pátek večer. Naše účast na Novopackém šutráku stála za to. Každý něco vyhrál včetně prestižní Ceny belgického královského letectva.  

Z dalších navštívených soutěží jmenujme ještě Modell Brno, kde tradičně udělujeme cenu za nejlepší tryskové letadlo v českých službách.

 Jedeme ve složení: Kratochvíl, Svoboda, Vašek Neuman, Pospíšil a ze vzdáleného Mělníka i Tomáš Hobzík . Brno bylo tradičně bezvadné – bylo na co koukat, poznali jsme spoustu zajímavých lidí a viděli ukázky špičkově postavených modelů a úplně nových modelářských technik. Zajímavým zpestřením byla rozsáhlá výstava papírových modelů.

Jak jsem již dříve avizoval,  Brno je o reprezentaci a prestiži., přesto nějaké ceny byly.

Kaden Cup v Náchodě se měl letos obejít bez naší účasti, jenže..... Jenže máme k dispozici odloučené pracoviště kousek od Prahy (Mělník) a místní do Náchoda vyrazili. Tomáš Hobzík , který již reprezentuje naše barvy tam dosáhl vynikajícího úspěchu - získal jednu z hlavních cen - Cena firma Kaden o nejlepší model z jejich produkce.

 

Milan Pospíšil

 

 

P.S. Kdybych něco vynechal, omlouvám se všem, kteří něco někde vyhráli a pro klub něco udělali.

Klub plastikových modelářů Old Eagles – squadron 428 Yellow XXL

Dům dětí a mládeže Čáslav

Hodnocení klubové činnosti za školní rok 2004/ 2005

 

Klubová činnost plastikových modelářů začala  s prvními dny školního roku.

Největším cílem pro tento školní rok bylo zajištění a organizace modelářského mistrovství ČR, postupové soutěže za Středočeský kraj a 9. Modelsalon. Osobním jednáním se nám podařilo opět sehnat mimořádného patrona v podobě ministra obchodu Milana Urbana. Svůj významný podíl měla poprvé i AFB Čáslav.

První modelářskou soutěží byla tradičně Mladá Boleslav, která  přinesla našim barvám první úspěchy Vašek Neuman a  Milan Pospíšil bodovali ve vrtulnících. Vašek Neuman, který se pro letošek dal na japonské letectvo, s ním také na medailových místech. Odjížděli jsme spokojeni . Naše práce při lepení dostala nový náboj.

E – day Mistrovství ČR -  vrchol modelářské sezóny, pořádaný v Plzni, měli za náš klub povinnost navštívit Milan a Vašek. Václav obsadil s vrtulníkem MI4 – místo čtvrté a Milan byl až na 16 místě. Milan se později s vrtulníkem MI 24 ( 1:48) zúčastnil soukromě Mistrovství světa v Anglii a skončil na 4. místě v kategorii.

 

Do České Lípy jsme odjížděli ve složení Vašek Neuman, Martin Krejčík a Ruda Bezvoda. Výsledky bodovačky – Vašek Neuman si převezl krásné ceny za umístění v kategorii.

Nymburská soutěž v závěru roku už byla lepší – Vašek Neuman odjížděl s bronzovou medailí,  druhé místo a pohár za vrtulník Mi24 (1/48) obsadil Milan Pospíšil, který s Vaškem Neumanem – získali cenné body.

 

Velká soutěž v Náchodě. Kaden Cup slušně obsazený modely všech kategorií našim barvám konečně popřál. Se Seiranem získal Vašek Neuman třetí místo .

 

Předvánoční čas jsme vyplnili malou místní Mikulášskou soutěží pro náš potěr, přesto byla legrace a atmosféra jako na obrovské soutěži.

První jarní orlí výlet byl do Prahy. Modelmánie – tradiční obrovské celorepublikové zahájení modelářské sezóny.  Perfektní soutěž nejen co do modelů, ale hlavně co se týká konkurence z řad extratřídy republiky.  Ta také mimořádně nastartovala naši modelářskou činnost : Old Eagles se zde stal podruhé v řadě nejúspěšnějším modelářským klubem ČR. Toto ocenění mu přinesli vynikající bodové výsledky . V této soutěži obsazované absolutní modelářskou špičkou jsme se neztratili. Zlepšení naší práce na modelech  bylo markantně znát.  Bodovali : Vašek Neuman , Milan Pospíšil i oba Lukášové ( Kratochvíl a Svoboda ) 

Ceny v klubové vitríně utěšeně přibývají.

Byla vyhlášena druhá soutěž pro malé modelaříky, jejíž vítězové – všichni členové kroužku, od nás dostali modely pro další tvorbu.

Průběžně připravujeme 9.Modelsalon.

Jaro začalo trochu později než mělo, ale kupodivu jsme byli zase v Praze, tentokrát na Proseku. Jeli jsme  si sami zasoutěžit v měření sil s  Pražáky. Nechci nás přechválit, ale spíš chci všem poděkovat za dobrou reprezentaci. Ceny si odvezli Pospíšil, V. Neuman, Svoboda a Kratochvíl.

 

V Hradci Králové získává Milan Pospíšil – 2. místo v kategorii vrtulníky 1/48. První místo v diorámatech si odváží Lukáš Svoboda. Nebodoval Lukáš Kratochvíl.

Soutěže se zúčastnili ještě pánové Huml, Bezvoda avšak bez modelů.

 

Konečně jsme doma.

Domácí soutěž byla zajištěna s největší precizností od jejích počátků.  Věřím, že jsme se veřejnosti ukázali opět ve velmi pozitivním světle. Soutěž byla dotována perfektními cenami, medailemi ( netradiční medaile, jinde neviděné,byly darem od Helicopter Clubu), plaketami a poháry. Odezva modelářské veřejnosti byla později opět pozitivní.  

Soutěž o putovní pohár nazvanou:  Ministerský pohár – ve dvou kategoriích

1)   za model bojové techniky 1/35

2)  za leteckou techniku používanou Armádou ČR. Ve druhé kategorii zůstal Ministerský pohár doma díky modelu vrtulníku Mi 4 Václava Neumana, vybraného z bodovací soutěže. Ta byla také jedinou soutěží ( vzhledem k tomu, že rozhodčími byli členové z různých klubů ČR ), které se mohli domácí modeláři účastnit.

Dlouhá pauza mezi soutěžemi byla využita k dokončení zjara rozestavěných modelů.  I když se snažíme mladým předávat zkušenosti jak jen to jde, přesto však členská základna „mladejch“ slábne.

 

Do Nové Paky jede Vašek Neuman s oběma Lukáši  již v pátek večer. Naše účast na Novopackém šutráku stála za to. Opět jsme se neztratili.

Závěr školního roku se pomalu blíží ke konci a je to znát i na mládeži. S postupujícím datem v kalendáři opadá jejich zájem o modelařinu.

Sluníčko je lákavější.

Nám starším to však nevadí a odjíždíme 3.června do Brna, kde budeme  reprezentovat KPM a Dům dětí a mládeže na soutěži ModelBrno 2005, která je  líbí – nelíbí. Jedeme ve složení: Kratochvíl, Svoboda, Vašek Neuman, Pospíšil . Brno bylo bezvadné – bylo na co koukat, poznali jsme spoustu zajímavých lidí a viděli ukázky špičkově postavených modelů a úplně nových modelářských technik.

Ceny se z Brna tradičně nevozí, Přesto zde jedno prvenství máme – vyhlásili a předali jsme zde první putovní cenu Czech Jets Trophy – za nejlepší model tryskového letadla používaného Čs. Armádou.

Po loňském úspěchu našeho nápadu vystavovat modely na základně při Open Day jsme na loňskou akci zdárně navázali i letos.

 

Milan Pospíšil

Klub plastikových modelářů Old Eagles – squadron 428 Yellow XXL

Dům dětí a mládeže Čáslav

Hodnocení klubové činnosti za školní rok 2003/ 2004

 

Klubová činnost plastikových modelářů začala hned  s prvními dny školního roku. A jak jinak, než zhodnocením toho, co kdo přes prázdniny postavil. Přivítali jsme nového člena pana Oldřicha Koudelu, který se do klubové práce s příkladnou vervou také hned zapojil. Sice jsme od něho za celý rok neviděli jediný model, jeho slušnost, práce a iniciativa především v průběhu soutěží, to vyrovnávají. Členská základna zůstala na stejné úrovni.  Podle plánu práce, který byl na prvním klubovém rokování sestaven, jsme pracovali na 60% vzhledem k důležitosti zařazení aktuálních modelářských informaci do klubových schůzek.

Největším cílem pro tento školní rok bylo zajištění a organizace tradiční modelářské soutěže – Modelsalon. Osobním jednáním se nám podařilo sehnat mimořádného patrona, kterým byl ministr obchodu Milan Urban. Ten se následně stal také hlavním sponzorem a garantem 7. Modelsalonu.

První modelářskou soutěží na kterou jsme se netrpělivě těšili byla tradičně Mladá Boleslav. Dvoudenní soutěžení modelářů všech kategorii přineslo našim barvám významná ocenění. Lukáš Svoboda a   Milan Pospíšil bodovali ve vrtulnících. Vašek Neuman, který se pro letošek dal na japonské letectvo, s ním také na medailových místech. Odjížděli jsme spokojeni . Naše práce při lepení dostala nový náboj.

E – day, vrchol modelářské sezóny, pořádaný v Plzni, měl za náš klub povinnost navštívit pan Zdeněk Lauterbach. Byl klubem nominován na toto mistrovství ČR, které by mu zaručilo postup na světový šampionát v Anglii.  Svému úkolu Zdeněk dostál jak se patří – vybojoval si účast na mistrovství světa v Telfordu. Avšak vlastní administrativní chybou se o konečnou účast sám připravil.

Škoda – mohli jsme možná mít ve svých řadách jednoho mistra světa.

Kromě jiného jsme dosáhli toho, že klubová reprezentace se účastní soutěží a modelářských akcí ve slušivých, žlutých dresech, doplněných modrou kšiltovkou.

Jak na čepici tak na dresu je klubový znak. Stejnokroj členů se tak postupně dostal do republikového podvědomí.

Na soutěž do České Lípy jsme odjížděli s velkými ambicemi, ale ouha. Každý den není posvícení, jak praví české přísloví. Taky to tak dopadlo. Umístili jsme se, ale ne na medailových místech jak jsme zvyklí. Milan Pospíšil – 5. místo a Vašek Neuman – 4. místo. Naši prohru dovršili Ruda Bezvoda a Lukáš Svoboda, kteří si nevzali ke svým modelům stavební plánky a tak nemohli soutěžit. Byli jsme bez bodů. Škoda. Bez bodů zůstal i poslední účastník – Martin Krejčík, s modelem tanku. Nevadí modelaříme přece pro radost.

Nymburská soutěž v závěru roku už byla lepší – Vašek Neuman odjížděl s medailí na krku a cenami v krabicích, Lukáš Svoboda získal cenu AČR za vrtulník Mi24 (1/72). Milan Pospíšil s Vaškem Neumanem – získali cenné body do mistrovství republiky vrtulníků. Posléze však Vaškovi sežral model vrtulníku pes, takže v závěrečném hodnocení vrtulníků 1/48 byl bez bodů a druhé místo obsadil Milan Pospíšil MI 24D (1/48 ). Ano, je to kuriózní závěr série MČR, ale je to skutečnost.

Koncem roku byla ještě malá soutěž v Hradci Králové – kde bodovali pánové Huml a Bezvoda a  velká soutěž v Náchodě. Kaden Cup slušně obsazený modely všech kategoriíí však našim barvám opět nepřál. Štěstí nám nepřálo ani na další z Pražských soutěží – Pražském magistru. Bodovat zde, mezi elitou a extratřídou ČR, by byla troufalost. Zlepšíme se a pak to i jim natřeme.

Kolegové Huml a Bezvodou byly aktivními účastníky mezinárodní soutěže figurkářů a diorám v Obecním domě v Praze. Předvánoční čas jsme vyplnili malou místní Mikulášskou soutěží pro náš potěr, přesto byla legrace a atmosféra jako na obrovské soutěži. Padali verdikty a protesty. Byli však vítězové. A spokojení všichni účastníci. Dlouhou přestávku mezi soutěžemi vyplnilo studium podkladů, tedy fotografií a dokumentace výkresů a filmů. Jak jinak stále se pilně stavělo, protože, co uděláš v zimě, uděláš. Na jaře a v létě se toho moc nestihne.

Naše první jarní křížová výprava vedla do Prahy. Modelmánie – tradiční obrovské celorepublikové zahájení modelářské sezóny nebyla již v metru, ale v jedné z pražských škol. Perfektní soutěž nejen co do modelů, ale hlavně co se týká odborných jednání a konkurence z řad extratřídy republiky.  Ta také mimořádně nastartovala naši modelářskou činnost : Old Eagles se zde stal nejúspěšnějším modelářským klubem ČR. Toto ocenění mu přinesli vynikající bodové výsledky . V této soutěži obsazované absolutní modelářskou špičkou jsme se neztratili. Zlepšení naší práce na modelech  bylo markantně znát.  Bodovali : Vašek Neuman – Cena Tamiya, Milan Pospíšil – 2. místo vrtulníky 1/48, 4. místo : letadla 1/72 , Zdeněk Lauterbach ( poprvé pokořil odvěkého rivala MUDr. Zdeňka Šebestu ), Michal Kolembář a Vojta Vavřička.

Tak tohle byla pořádná injekce. Tedy šéfová – to se musí zapít. Modelařilo se dál, ženský nám doma už nadávají, že nám je kus šedivýho plastiku přednější než kapající kohoutek a nevymalovaný obývák. Taky se na něj dostane, říkáme svorně v celém Česku.

A tak přibývají ceny do klubové skříně. Ceny, které na soutěžích získáme ukládáme na jedno místo, abychom měli na našich soutěžích na odměny. Tedy tzv. Putovní ceny.

Byla vyhlášena druhá soutěž pro malé modelaříky, jejíž vítězové – všichni členové kroužku, od nás dostali modely pro svoje potřeby.

Průběžně připravujeme Modelsalon. Letos budou kromě cen i medaile a poháry. Máme to v plánu a ve snech . A také díky Zdeňce Horákové budou i plakety. A taky, díky sponzorům – Rozumně Utajený Model a jiné ceny. Slíbeno je toho dost tak uvidíme.

Soutěž v Berouně, kam vyrazili Vašek, Milan a Lukáš s Martinem – nebyla nic moc.

Nad  očekávání nebyla žádná konkurence a tak bodoval i Martin Krejčík.

Jsme opět v Praze. Tentokrát však, vzhledem k tomu, že většina našich členů dosáhla v průběhu minulého roku vynikajících  výsledků, byli vybrání Svazem modelářů České republiky, jako modelářští rozhodčí. Školení se zúčastnili pánové: Pospíšil, Bezvoda, Vašek Neuman, Svoboda, Vavřička, Jarda Neuman, Krejčík, Kolembář a Pešout.

Tito členové jsou zároveň i členy Svazu modelářů ČR a mají tak platnou licenci rozhodčího modelářských soutěží pro kategorie letecká a bojová technika.

A taky už nekouříme. Začal to Milan a postupně se přidali další. Do konce roku to vydrželi skoro všichni. Jediným odpadlíkem je Zdeněk Lauterbach, kterého zpět ke kouření však přivedlo nervové vypětí v zaměstnání. Nekouříme, zato tloustneme. Nenápadně jsme tak ke klubovému jménu Old Eagles, připojili ještě: Squadron 428 - Yellow XXL .

Jaro začalo trochu později než mělo, ale kupodivu jsme byli zase v Praze, tentokrát na Proseku. Sem jsme jeli hned ze dvou důvodů. Za prvé jako rozhodčí – postupové soutěže na mistrovství republiky žáků – Oblast Praha. Za druhé, si sami zasoutěžit v měření sil s  Pražáky. Nechci nás přechválit, ale spíš chci všem poděkovat za dobrou reprezentaci. Ceny si odvezli Pospíšil, V. Neuman, Svoboda a z dětí, v kategorii starší žáci, Jana Peroutková, která doslova o dvě třídy převálcovala celou Prahu. Paráda. Má tak šanci, pokud uspěje v Sázavě – na anglický Telford – Mistrovství světa. Zde však bude hrát svoje její věk ( dle data narození junior ) dle školní docházky – starší žák. Počkáme si na verdikt SMČR.

Z hlavního města se kolotoč soutěží přesunul do východních Čech. V Hradci Králové získává Milan Pospíšil – 2. místo v kategorii vrtulníky 1/48 v mistrovství republiky pro rok 2004. Druhé místo v kategorii vrtulníky 1/72 a 2. místo v kategorii letadla 1/72. Václav Neuman pak 1. místo v kategorii letadla 1/48 a druhé místo v kategorii japonská letadla. Soutěže se zúčastnili ještě pánové Huml a Bezvoda avšak bez modelů. Martin Krejčík se svým maličkým tankem nebyl klasifikován na bodovaném místě. Dětskou reprezentaci tvořily modely Jany Peroutkouvé a „ Kudrnáče“.

Konečně jsme doma.

Domácí soutěž byla zajištěna s největší precizností od jejích počátků. Tentokrát jsme nenechali nic náhodě. Díky sponzorům a mimořádné obětavosti členů klubu za perfektní spolupráce s ředitelkou DDM paní Hýblovou, Martou a Zdeňkou jsme se veřejnosti ukázali opět ve velmi pozitivním světle. Soutěž byla dotována perfektními cenami, medailemi, plaketami a poháry. Odezva modelářské veřejnosti byla později opět pozitivní.  Založili jsme novou tradici.

Soutěž o putovní pohár nazvanou:  Ministerský pohár – ve dvou kategoriích

1)   za model bojové techniky 1/35

2)  za leteckou techniku používanou Armádou ČR. Ve druhé kategorii zůstal Ministerský pohár doma díky modelu vrtulníku Mi 24D Milana Pospíšila  vybraného z bodovací soutěže. Ta byla také jedinou soutěží ( vzhledem k tomu, že rozhodčími byli členové z různých klubů ČR ), které se mohli domácí modeláři účastnit. Výsledková listina : viz. DDM.

Dlouhá pauza mezi soutěžemi ( na všechny se nedá jezdit ) byla využita k dokončení zjara rozestavěných modelů a k dotažení programu vzdělávání mladých modelaříků. Obojí se jakžtakž podařilo splnit. Na každou schůzku omladiny chodí pravidelně Václav Neuman a Milan Pospíšil, kteří do mládeže „buší“ svoje vědomosti – někdy by však bylo třeba bušit do živého.

Do Nové Paky vyrážíme v tradičním reprezentačním složení – Milan, Vašek Neuman, Vašek Huml a Ruda Bezvoda již v pátek 21. května večer. Naše účast na Novopackém šutráku stála za to. V podstatě jsme každý něco vyhrál. Je to sport a tak v bodovací části uteklo absolutní prvenství  Milanovi o jeden jediný bod. Ale přesto má 1. cenu za vrtulníky 1/48 a prvenství v divácké soutěži. Vašek Neuman odvezl z Paky prvenství v letadlech 1/48 a Vašek Huml 2. místo ve letadlech 1/32 a větších. Bezvoda také není bez odměny. Soutěže se sice po dlouhé době zúčastnil s modely, ale cenu získal při slosování hlasovacích lístků divácké soutěže. Jako další v řadě je účast na mládežnické soutěži v Sázavě. Zde jsou reprezentací pověřeni pánové Huml, Bezvoda a Svoboda.

Sázavská soutěž byla pro naše barvy úspěšná: Děti z kroužku mladých modelářů Jana Peroutková, Libor Hejl, Paštyka a minimodelář Martin … uspěly nad očekávání.

Paštyka obsadil první místo v bojové technice 1/35 a postupuje do mistrosvství republiky ve Zdicích 19.června. Jana, v juniorské kategorii zabojovala na jedničku a  navíc podruhé bodavala v Indeco Cupu. Hejl obsadil nemedailové místo a malý Martin vyhrál Indeco Cup – a stal se tak ve svých šesti letech celkovým vítězem seriálu.

Abych nezapomněl, náš klub byl jedním z organizátorů závodů Indeco cup – seriálu soutěží dětských a juniorských modelářů vyhlášenou jako Mistrovství republiky s modely autíček v měřítku 1/43 pořádanou Helicopter Clubem z Mělníka.

Závěr školního roku se pomalu blíží ke konci a je to znát i na mládeži. S postupujícím datem v kalendáři opadá jejich zájem o modelařinu. Sluníčko je lákavější.

Nám starším to však nevadí a odjíždíme 4.června do Brna, kde budeme  reprezentovat KPM a Dům dětí a mládeže na soutěži ModelBrno 2004, která je  soutěží líbí – nelíbí. Jedeme ve složení: Svoboda, Vašek Neuman, Pospíšil a Vašek Huml. Brno bylo bezvadné – bylo na co koukat, poznali jsme spoustu zajímavých lidí a viděli ukázky špičkově postavených modelů a úplně nových modelářských technik.

Ceny se z Brna tradičně nevozí, Brno je totiž jen o reprezentaci a prestiži. Takže poslední soutěží letošního školního roku bude Východočeská KIT SHOW 12. června v pardubické Duhové aréně kam odjíždí klub ve složení: Huml, Bezvoda, Neuman a Pospíšil.

Poslední akcí, v podstatě LAST MINUTE, byla výstava modelů a účast našich členů na leteckém dni na místní základně.

 

Milan Pospíšil

Děkujeme za návštěvu ! Viděli jste, že na stránkách se stále něco děje. Přijďte zase. Vaše ŽLUTÉ KOULE.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one