Staň se i ty žlutou koulí !!!

Odešel zakladatel klubu

Dnes ráno 29. července 2014, mě zaskočila velice smutná zpráva. V půl páté ráno opustil naše řady, po dlouhé a těžké nemoci další ze zakladatelů klubu. Do modelářského nebe si odnesl své nářadí a rozdělané modely a své umění pan Václav Neuman z Tupadel. S Vaškovým odchodem klub ztratil kus svého cenného pokladu, kus rodinného stříbra.
Odpočívej pokoji.
Milan Pospíšil
vašek.jpg

Milan Pospíšil: Končím !

..... ano končím. Spolu s Vaškem jsme pokládali základní kameny klubu. Skládali jsme společně více jak patnáct let kostičku po kostičce a stavěli komínek úspěchů. Občas nám nějaká ta kostička spadla, ale v zápětí se všechno napravilo a stavba šla pomalu nahoru. Jezdili jsme společně na soutěže po celé republice, byli jsme v zahraničí. Členové přicházeli a členové odcházeli. Takový je život. Jako klub jsme měli úspěchy v Telfordu i Mošoni. Do Čáslavi přijíždělo stále více modelářů a náš Modelsalon se stal v republice snad nejpopulárnější soutěží. Je čas. Je čas odejít. Je čas skončit. Klubovou agendu mají v rukou mladí, mají mnohaleté zkušenosti a spoustu elánu. Přeji všem členům, aby klub udrželi minimálně na stejné úrovni v jaké jej přebrali. Ať se Vám kluci žlutí daří. Vaše úspěchy mě potěší.
Milan Pospíšil

P.S.
Od 1.září 2014 již vystupuji stále jako "žlutá koule", avšak pod hlavičkou BMC Brno.

Klub plastikových modelářů Old Eagles – squadron 428 Yellow XXL

Dům dětí a mládeže Čáslav

Hodnocení klubové činnosti za školní rok 2003/ 2004

 

Klubová činnost plastikových modelářů začala hned  s prvními dny školního roku. A jak jinak, než zhodnocením toho, co kdo přes prázdniny postavil. Přivítali jsme nového člena pana Oldřicha Koudelu, který se do klubové práce s příkladnou vervou také hned zapojil. Sice jsme od něho za celý rok neviděli jediný model, jeho slušnost, práce a iniciativa především v průběhu soutěží, to vyrovnávají. Členská základna zůstala na stejné úrovni.  Podle plánu práce, který byl na prvním klubovém rokování sestaven, jsme pracovali na 60% vzhledem k důležitosti zařazení aktuálních modelářských informaci do klubových schůzek.

Největším cílem pro tento školní rok bylo zajištění a organizace tradiční modelářské soutěže – Modelsalon. Osobním jednáním se nám podařilo sehnat mimořádného patrona, kterým byl ministr obchodu Milan Urban. Ten se následně stal také hlavním sponzorem a garantem 7. Modelsalonu.

První modelářskou soutěží na kterou jsme se netrpělivě těšili byla tradičně Mladá Boleslav. Dvoudenní soutěžení modelářů všech kategorii přineslo našim barvám významná ocenění. Lukáš Svoboda a   Milan Pospíšil bodovali ve vrtulnících. Vašek Neuman, který se pro letošek dal na japonské letectvo, s ním také na medailových místech. Odjížděli jsme spokojeni . Naše práce při lepení dostala nový náboj.

E – day, vrchol modelářské sezóny, pořádaný v Plzni, měl za náš klub povinnost navštívit pan Zdeněk Lauterbach. Byl klubem nominován na toto mistrovství ČR, které by mu zaručilo postup na světový šampionát v Anglii.  Svému úkolu Zdeněk dostál jak se patří – vybojoval si účast na mistrovství světa v Telfordu. Avšak vlastní administrativní chybou se o konečnou účast sám připravil.

Škoda – mohli jsme možná mít ve svých řadách jednoho mistra světa.

Kromě jiného jsme dosáhli toho, že klubová reprezentace se účastní soutěží a modelářských akcí ve slušivých, žlutých dresech, doplněných modrou kšiltovkou.

Jak na čepici tak na dresu je klubový znak. Stejnokroj členů se tak postupně dostal do republikového podvědomí.

Na soutěž do České Lípy jsme odjížděli s velkými ambicemi, ale ouha. Každý den není posvícení, jak praví české přísloví. Taky to tak dopadlo. Umístili jsme se, ale ne na medailových místech jak jsme zvyklí. Milan Pospíšil – 5. místo a Vašek Neuman – 4. místo. Naši prohru dovršili Ruda Bezvoda a Lukáš Svoboda, kteří si nevzali ke svým modelům stavební plánky a tak nemohli soutěžit. Byli jsme bez bodů. Škoda. Bez bodů zůstal i poslední účastník – Martin Krejčík, s modelem tanku. Nevadí modelaříme přece pro radost.

Nymburská soutěž v závěru roku už byla lepší – Vašek Neuman odjížděl s medailí na krku a cenami v krabicích, Lukáš Svoboda získal cenu AČR za vrtulník Mi24 (1/72). Milan Pospíšil s Vaškem Neumanem – získali cenné body do mistrovství republiky vrtulníků. Posléze však Vaškovi sežral model vrtulníku pes, takže v závěrečném hodnocení vrtulníků 1/48 byl bez bodů a druhé místo obsadil Milan Pospíšil MI 24D (1/48 ). Ano, je to kuriózní závěr série MČR, ale je to skutečnost.

Koncem roku byla ještě malá soutěž v Hradci Králové – kde bodovali pánové Huml a Bezvoda a  velká soutěž v Náchodě. Kaden Cup slušně obsazený modely všech kategoriíí však našim barvám opět nepřál. Štěstí nám nepřálo ani na další z Pražských soutěží – Pražském magistru. Bodovat zde, mezi elitou a extratřídou ČR, by byla troufalost. Zlepšíme se a pak to i jim natřeme.

Kolegové Huml a Bezvodou byly aktivními účastníky mezinárodní soutěže figurkářů a diorám v Obecním domě v Praze. Předvánoční čas jsme vyplnili malou místní Mikulášskou soutěží pro náš potěr, přesto byla legrace a atmosféra jako na obrovské soutěži. Padali verdikty a protesty. Byli však vítězové. A spokojení všichni účastníci. Dlouhou přestávku mezi soutěžemi vyplnilo studium podkladů, tedy fotografií a dokumentace výkresů a filmů. Jak jinak stále se pilně stavělo, protože, co uděláš v zimě, uděláš. Na jaře a v létě se toho moc nestihne.

Naše první jarní křížová výprava vedla do Prahy. Modelmánie – tradiční obrovské celorepublikové zahájení modelářské sezóny nebyla již v metru, ale v jedné z pražských škol. Perfektní soutěž nejen co do modelů, ale hlavně co se týká odborných jednání a konkurence z řad extratřídy republiky.  Ta také mimořádně nastartovala naši modelářskou činnost : Old Eagles se zde stal nejúspěšnějším modelářským klubem ČR. Toto ocenění mu přinesli vynikající bodové výsledky . V této soutěži obsazované absolutní modelářskou špičkou jsme se neztratili. Zlepšení naší práce na modelech  bylo markantně znát.  Bodovali : Vašek Neuman – Cena Tamiya, Milan Pospíšil – 2. místo vrtulníky 1/48, 4. místo : letadla 1/72 , Zdeněk Lauterbach ( poprvé pokořil odvěkého rivala MUDr. Zdeňka Šebestu ), Michal Kolembář a Vojta Vavřička.

Tak tohle byla pořádná injekce. Tedy šéfová – to se musí zapít. Modelařilo se dál, ženský nám doma už nadávají, že nám je kus šedivýho plastiku přednější než kapající kohoutek a nevymalovaný obývák. Taky se na něj dostane, říkáme svorně v celém Česku.

A tak přibývají ceny do klubové skříně. Ceny, které na soutěžích získáme ukládáme na jedno místo, abychom měli na našich soutěžích na odměny. Tedy tzv. Putovní ceny.

Byla vyhlášena druhá soutěž pro malé modelaříky, jejíž vítězové – všichni členové kroužku, od nás dostali modely pro svoje potřeby.

Průběžně připravujeme Modelsalon. Letos budou kromě cen i medaile a poháry. Máme to v plánu a ve snech . A také díky Zdeňce Horákové budou i plakety. A taky, díky sponzorům – Rozumně Utajený Model a jiné ceny. Slíbeno je toho dost tak uvidíme.

Soutěž v Berouně, kam vyrazili Vašek, Milan a Lukáš s Martinem – nebyla nic moc.

Nad  očekávání nebyla žádná konkurence a tak bodoval i Martin Krejčík.

Jsme opět v Praze. Tentokrát však, vzhledem k tomu, že většina našich členů dosáhla v průběhu minulého roku vynikajících  výsledků, byli vybrání Svazem modelářů České republiky, jako modelářští rozhodčí. Školení se zúčastnili pánové: Pospíšil, Bezvoda, Vašek Neuman, Svoboda, Vavřička, Jarda Neuman, Krejčík, Kolembář a Pešout.

Tito členové jsou zároveň i členy Svazu modelářů ČR a mají tak platnou licenci rozhodčího modelářských soutěží pro kategorie letecká a bojová technika.

A taky už nekouříme. Začal to Milan a postupně se přidali další. Do konce roku to vydrželi skoro všichni. Jediným odpadlíkem je Zdeněk Lauterbach, kterého zpět ke kouření však přivedlo nervové vypětí v zaměstnání. Nekouříme, zato tloustneme. Nenápadně jsme tak ke klubovému jménu Old Eagles, připojili ještě: Squadron 428 - Yellow XXL .

Jaro začalo trochu později než mělo, ale kupodivu jsme byli zase v Praze, tentokrát na Proseku. Sem jsme jeli hned ze dvou důvodů. Za prvé jako rozhodčí – postupové soutěže na mistrovství republiky žáků – Oblast Praha. Za druhé, si sami zasoutěžit v měření sil s  Pražáky. Nechci nás přechválit, ale spíš chci všem poděkovat za dobrou reprezentaci. Ceny si odvezli Pospíšil, V. Neuman, Svoboda a z dětí, v kategorii starší žáci, Jana Peroutková, která doslova o dvě třídy převálcovala celou Prahu. Paráda. Má tak šanci, pokud uspěje v Sázavě – na anglický Telford – Mistrovství světa. Zde však bude hrát svoje její věk ( dle data narození junior ) dle školní docházky – starší žák. Počkáme si na verdikt SMČR.

Z hlavního města se kolotoč soutěží přesunul do východních Čech. V Hradci Králové získává Milan Pospíšil – 2. místo v kategorii vrtulníky 1/48 v mistrovství republiky pro rok 2004. Druhé místo v kategorii vrtulníky 1/72 a 2. místo v kategorii letadla 1/72. Václav Neuman pak 1. místo v kategorii letadla 1/48 a druhé místo v kategorii japonská letadla. Soutěže se zúčastnili ještě pánové Huml a Bezvoda avšak bez modelů. Martin Krejčík se svým maličkým tankem nebyl klasifikován na bodovaném místě. Dětskou reprezentaci tvořily modely Jany Peroutkouvé a „ Kudrnáče“.

Konečně jsme doma.

Domácí soutěž byla zajištěna s největší precizností od jejích počátků. Tentokrát jsme nenechali nic náhodě. Díky sponzorům a mimořádné obětavosti členů klubu za perfektní spolupráce s ředitelkou DDM paní Hýblovou, Martou a Zdeňkou jsme se veřejnosti ukázali opět ve velmi pozitivním světle. Soutěž byla dotována perfektními cenami, medailemi, plaketami a poháry. Odezva modelářské veřejnosti byla později opět pozitivní.  Založili jsme novou tradici.

Soutěž o putovní pohár nazvanou:  Ministerský pohár – ve dvou kategoriích

1)   za model bojové techniky 1/35

2)  za leteckou techniku používanou Armádou ČR. Ve druhé kategorii zůstal Ministerský pohár doma díky modelu vrtulníku Mi 24D Milana Pospíšila  vybraného z bodovací soutěže. Ta byla také jedinou soutěží ( vzhledem k tomu, že rozhodčími byli členové z různých klubů ČR ), které se mohli domácí modeláři účastnit. Výsledková listina : viz. DDM.

Dlouhá pauza mezi soutěžemi ( na všechny se nedá jezdit ) byla využita k dokončení zjara rozestavěných modelů a k dotažení programu vzdělávání mladých modelaříků. Obojí se jakžtakž podařilo splnit. Na každou schůzku omladiny chodí pravidelně Václav Neuman a Milan Pospíšil, kteří do mládeže „buší“ svoje vědomosti – někdy by však bylo třeba bušit do živého.

Do Nové Paky vyrážíme v tradičním reprezentačním složení – Milan, Vašek Neuman, Vašek Huml a Ruda Bezvoda již v pátek 21. května večer. Naše účast na Novopackém šutráku stála za to. V podstatě jsme každý něco vyhrál. Je to sport a tak v bodovací části uteklo absolutní prvenství  Milanovi o jeden jediný bod. Ale přesto má 1. cenu za vrtulníky 1/48 a prvenství v divácké soutěži. Vašek Neuman odvezl z Paky prvenství v letadlech 1/48 a Vašek Huml 2. místo ve letadlech 1/32 a větších. Bezvoda také není bez odměny. Soutěže se sice po dlouhé době zúčastnil s modely, ale cenu získal při slosování hlasovacích lístků divácké soutěže. Jako další v řadě je účast na mládežnické soutěži v Sázavě. Zde jsou reprezentací pověřeni pánové Huml, Bezvoda a Svoboda.

Sázavská soutěž byla pro naše barvy úspěšná: Děti z kroužku mladých modelářů Jana Peroutková, Libor Hejl, Paštyka a minimodelář Martin … uspěly nad očekávání.

Paštyka obsadil první místo v bojové technice 1/35 a postupuje do mistrosvství republiky ve Zdicích 19.června. Jana, v juniorské kategorii zabojovala na jedničku a  navíc podruhé bodavala v Indeco Cupu. Hejl obsadil nemedailové místo a malý Martin vyhrál Indeco Cup – a stal se tak ve svých šesti letech celkovým vítězem seriálu.

Abych nezapomněl, náš klub byl jedním z organizátorů závodů Indeco cup – seriálu soutěží dětských a juniorských modelářů vyhlášenou jako Mistrovství republiky s modely autíček v měřítku 1/43 pořádanou Helicopter Clubem z Mělníka.

Závěr školního roku se pomalu blíží ke konci a je to znát i na mládeži. S postupujícím datem v kalendáři opadá jejich zájem o modelařinu. Sluníčko je lákavější.

Nám starším to však nevadí a odjíždíme 4.června do Brna, kde budeme  reprezentovat KPM a Dům dětí a mládeže na soutěži ModelBrno 2004, která je  soutěží líbí – nelíbí. Jedeme ve složení: Svoboda, Vašek Neuman, Pospíšil a Vašek Huml. Brno bylo bezvadné – bylo na co koukat, poznali jsme spoustu zajímavých lidí a viděli ukázky špičkově postavených modelů a úplně nových modelářských technik.

Ceny se z Brna tradičně nevozí, Brno je totiž jen o reprezentaci a prestiži. Takže poslední soutěží letošního školního roku bude Východočeská KIT SHOW 12. června v pardubické Duhové aréně kam odjíždí klub ve složení: Huml, Bezvoda, Neuman a Pospíšil.

Poslední akcí, v podstatě LAST MINUTE, byla výstava modelů a účast našich členů na leteckém dni na místní základně.

 

Milan Pospíšil

02.06.2008 21:49:20
oldeagles
Děkujeme za návštěvu ! Viděli jste, že na stránkách se stále něco děje. Přijďte zase. Vaše ŽLUTÉ KOULE.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one