Staň se i ty žlutou koulí !!!

Odešel zakladatel klubu

Dnes ráno 29. července 2014, mě zaskočila velice smutná zpráva. V půl páté ráno opustil naše řady, po dlouhé a těžké nemoci další ze zakladatelů klubu. Do modelářského nebe si odnesl své nářadí a rozdělané modely a své umění pan Václav Neuman z Tupadel. S Vaškovým odchodem klub ztratil kus svého cenného pokladu, kus rodinného stříbra.
Odpočívej pokoji.
Milan Pospíšil
vašek.jpg

Milan Pospíšil: Končím !

..... ano končím. Spolu s Vaškem jsme pokládali základní kameny klubu. Skládali jsme společně více jak patnáct let kostičku po kostičce a stavěli komínek úspěchů. Občas nám nějaká ta kostička spadla, ale v zápětí se všechno napravilo a stavba šla pomalu nahoru. Jezdili jsme společně na soutěže po celé republice, byli jsme v zahraničí. Členové přicházeli a členové odcházeli. Takový je život. Jako klub jsme měli úspěchy v Telfordu i Mošoni. Do Čáslavi přijíždělo stále více modelářů a náš Modelsalon se stal v republice snad nejpopulárnější soutěží. Je čas. Je čas odejít. Je čas skončit. Klubovou agendu mají v rukou mladí, mají mnohaleté zkušenosti a spoustu elánu. Přeji všem členům, aby klub udrželi minimálně na stejné úrovni v jaké jej přebrali. Ať se Vám kluci žlutí daří. Vaše úspěchy mě potěší.
Milan Pospíšil

P.S.
Od 1.září 2014 již vystupuji stále jako "žlutá koule", avšak pod hlavičkou BMC Brno.

Jak to vidím já

Jak to vidím já - obrázek

Jak to vidím já - obrázek

428. základna

 

 …. nejen plastikového letectva.

Je to pravda. Ta, kterou znáte nejvíc, je v nedalekých Chotusicích a druhá ?

Druhá leží přímo v srdci Čáslavi.

Není sice rozlohou tak velká, ale je  také známá už po celém světě.

… hezké je to, že obě o sobě vědí a pomáhají si.

Mluvím o základně plastikových modelářů z Domu dětí mládeže.

Vznikla z iniciativy několika nadšenců a dnes,  po sedmi letech, je název Old Eagles Čáslav v modelářském světě  pojmem.

Polokošile žluté barvy a modrou kšiltovku s klubovým znakem jsou k nepřehlédnutí v davech modelářů.  Protože už nejsme nejštíhlejší, znají nás také jako „Žluté koule z Čáslavi“ .

V roce 1999 se v klubovně nového Domu dětí v bývalých kasárnách Jana Žižky sešla parta nadšenců Vašek Neuman, Vašek Huml, Ruda Bezvoda, Milan Pospíšil v čele s Jirkou Lavickým, který provozoval modelářský obchůdek v nedaleké uličce.

 Od té doby se začaly plastikové modely letadel, vrtulníků, lodí, automobilů a vojenské techniky, stavět odborně. Už z nás nebyli jen lepiči modelů. Díky dostupnosti vojenské a jiné odborné literatury, obrázků a s rozvojem počítačů, jsme se stávali stále  dokonalejšími a přesnějšími.  Naše modely jsou doplňovány o motorové jednotky, přístroje, palubní desky, upínací pásy, rozvody elektroinstalace a hydrauliky.

Autentičtější se stala i samotná finální barevná úprava kamufláží. Vždyť na model se stříká i sedm vrstev barvy. Samozřejmě na řádně vytmelený, zabroušený a vyleštěný plast. Model upravujeme různými technikami stínování, patinování apod. Tato  činnost má dnes svoje anglické názvy,  preshading, wash. Už to není model jen poslepovat z krabičky. Je to doslova věda. Věda nejen historická ale i technická.

 

… a tak to začalo.

Pravidlené čtvrteční schůzky. Odpoledne s modelářským potěrem a večer, po kroužku, se scházejí v klubovně DDM „staří orli“. Jedenáctka chlapů. Rokují co, dál? Jak na co? Prohlížejí plánky a obrázky, někdy i docela hlasitě rozebírají klady a zápory stavebnic a jejich předloh. Se zájmem se učí novým modelářským postupům.  To, všechno k tomu patří. Doma, na modelářských stolech, se diskuse převádí do praxe. Testujeme doplňky, barvy olejové, syntetické, lihové a třeba také křídy.  Za pomoci členů klubu vznikaly i nejnovější rezinové doplňky CMK pro limitovanou stavebnici „BestChoice“  letadla Jas 39 Gripen v měřítku 1/48.

 

… a děti.

 

Děti pomalu odrostly. Byla nutná generační obměna.  Stárneme.

Lukášové, Svoboda s Kratochvílem, Michal Kolembář s Vojtou Vavřičkou a kluci Zavadilové,  jsou dnes dospěláky. My je stále pamatujeme jako drobotinu, která s námi začínala. Mezi kluky se tenkrát vklínila a vynikající modelářka, Jana Peroutková. Ta  se svými perfektně zvládnutými modely strčila do kapsy nejednoho kluka. Byla moc dobrá. Dnes je to děvče na vdávání.

Jediné, co mladým dnes zůstalo,  je hravost a trpělivost.

 „ K modelařině, která bývala jejich jedinou láskou, přibyly i lásky jiné“, říká na úvod Vašek Neuman,  který je  vedoucím modelářského kroužku.

 

Děti, které nyní přicházejí do kroužku se začátkem školního roku mají o modely velký zájem, ale v pravém slova smyslu,  je pouze zájem o to,  model slepit. A to co nejrychleji, včetně všech barev a obtisků. Za cenu zapatlaných rukou a kalhot.

 

Je na členech klubu, nabudit v dětech chuť opravdu modelařit a ne být jen lepičem, který má svůj model za dvě hodiny hotový.

Pro nováčky volíme měsíční ochrannou lhůtu. V tomto čase budou modelařit podle svého a my jim občas poradíme. Cílem je, zjistit jak manuálně zručné orlíky máme.  Ouha.

To jsme si naběhli. Někteří jsou chytřejší než  modelářský táta s mámou.

Pane učiteli, na Vaška Neumana volá klučina, který příborákem odděluje jednotlivé dílky modelu od licího rámečku. Brrr, tímhle nástrojem snad ne !

Pane učiteli, Milane: Proč musím tu barvu ředit, vždyť se s ní tak dobře natírá.

A po modelu vzápětí rozetře velkým štetcem od vodovek, polovinu obsahu plechovičky s barvvou.

Že to mám hezké ? pane Neuman.

Jo, hezké by to bylo kdyby sis neseděl na uších a nechal si poradit.

Dost ! 

Takhle tedy ne.

 Zní rozhodnutí  vedoucího kroužku Václava Neumana.

Otevírá „Orlí pokladnici“  a rozdává každému nováčkovi po jedné stavebnici letadla. Zaměrně nevybírá složitý model.

Úkolem je dokončit model podle plánku a našich představ. A není to na čas. Je to na přesnost.

Budeme hrát jejich hru.

Dům dětí a mládeže zakoupil do kroužku potřebné modelářské nářadí, základní sady barev a samozřejmě ředidla. Kroužek i klub zde mají velikou podporu a dobré zázemí.

Začíná druhé kolo.

Dlouhá, nikdy nekončící práce s vysvětlováním.

Proč tak a ne takhle.

Tahle modrá v plánku, není ta modrá, kterou to natíráš. Každá barva má svoje číslo.

Škvíra se musí vyplnit tmelem.  Tmel musí uschnout. Musíš brousit. Tmelit.

Ne, není to dobré. To, že to vyplníš barvou? Nikdy! Musíš znovu, lépe a radostněji.

Ano, tak by to mělo být. Teď už se mi to líbí. Před barvením odmastit a vyleštit.

… a pořád dokola

Pravidelných schůzek s dětičkami se tak zúčastňujeme s Vaškem Neumanem oba.

A máme co dělat. Přicházejí i další členové klubu a pomáhají nám. Každý z nich se věnuje jednomu modelaříkovi.

Avšak?Ti mají někdy úplně jiný zájem.

Myšlenka, že ty mrňousy po několika schůzkách přemluvíme k tomu, aby si o letadle nebo tanku, něco přečetli a nastudovali?

Kdepak.

Zatím nepomáhá ani moderní výpočetní technika.

Na počítači je neustále připravené CD se záběry skutečných letadel a bojové techniky, která se na kroužku staví a fotografie modelů od renomovaných modelářů.  V   počítačové učebně DDM je možnost kdykoliv kouknout i do modelářských internetových stránek.

Všechno je možné využít.

Jen, kdyby.

Kdyby se chtělo.

Je to úžasné, řekl Vodička

Tímto výrokem celá naše hra skončila.

Je to běh na hodně dlouhou trať.

Z těch kluků budou slušní modelaříci.

Dá to však velkou práci.

Do konce června, si myslím, ztratíme zbytek vlasů.

Budeme však mít sportovní těla.

Ha,ha.

Chce to trpělivost.

Modelařina ji důsledně vyžaduje.

Tak běží rok rok po roce.

Dospěláci se svými výtvory s pravidelností jezdí ( za vlastní a bez sponzorů )  na   bodovací a porovnávací soutěže vyhlašované Svazem modelářů nebo modelářskými kluby po celé České republice. Je jen málo soutěží, které Old Eagles nestačí časově absolvovat.

Klubovna, domácí poličky a vitríny každého z nás zaplňují ( k radosti manželek ) poháry, medaile a diplomy za umístnění. Pravidelně jsme obsazovali některé z prvních třech míst na Mistrovství ČR vrtulníků, které bývalo tří až pěti kolové.  V loňském roce ( E – Day 2005)  se pan Václav Neuman stal Mistrem republiky v kategorii velkých vrtulníků ( měřítko 1/35 ). Zdeněk Lauterbach obsadil na této soutěži místo druhé. A největší úspěch klubu. Postup a osobní účast obou jmenovaných,  na modelářském Mistrovství světa v  anglickém Telfordu. Další modely na mistrovství světa postupem času přiřazují i já, který však nejedu a budu z dálky ( díky pane Mobile) sledovat cvrkot za Kanálem.

A dobrý.

Zdeněk Lauterbach a Milan Pospíšil získali v Anglii bronzové medaile.

Klubová aktivita a výsledky jsou ohodnoceny přidělením uspořádání jednoho kola extraligové modelářské soutěže, CMK ligy. Soutěž běží celý rok, má osm kol rozsetých po středo a severozápadní části Čech. Účastníky jsou nejlepší modeláři České republiky, od kterých je co se naučit.

V Čáslavi jsme soutěž nazvali CMK liga - Setkání mistrů.

V Domě dětí ji přivítáme opět v říjnu letošního roku, kdy se k nám sjede změřit svoje síly modelářská elita České republiky.

Opět dobrý.

Jsou z nás i rozhodčí.

 Některé modelářské soutěže, zejména vrcholové, jsou tzv.bodovačky.

 Podle přesných a přísných celostátních pravidel se hodnotí jednotlivé modely.

Geometrie, přesnost kamuflážních barev a třeba také vybavení kokpitu a podvozkových šachet. Samozřejmě pravidla nejsou tak jednoduchá jak uvádím, je to souhrn přesných norem a pokynů. Když se jim co nejvíce přiblížíte, máte naději v soutěži uspět. Odborně vyškolení rozhodčí posoudí každý model a vyřknou rozhodnutí.

A špatné.

Že po nás snad nebude mít kdo dělat modelařinu.

Děti se baví počítačovými hrami a na lepení modelů nemají ani pomyšlení.

Kolik volného času tam stráví?

Věnujme se i jinému využití volného času.

Vezměte je třeba na modelářskou výstavu nebo soutěž, které v Čáslavi pořádáme.

Byli jste na 10. Modelsalonu, který se konal v Domě dětí 8. dubna ?

Že nebyli?

Je to škoda!

Ale lze to napravit…

Každý rok v dubnu Vás rádi uvítáme na dalším ročníku Modelsalonu…

25.05.2008 21:54:35
oldeagles
Děkujeme za návštěvu ! Viděli jste, že na stránkách se stále něco děje. Přijďte zase. Vaše ŽLUTÉ KOULE.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one